Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Wspominamy naszą majową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
Góry, to przestrzeń, gdzie się czuje bliskość Pana Boga:)

W pierwszym dniu naszej wycieczki - 13 maja 2024r., zwiedziliśmy Zamek w Chęcinach. Spacerowaliśmy też po Kielcach oglądając Kadzielnię, Aleję Sław, Pałac Biskupów Krakowskich, Katedrę oraz Rynek. Po południu dojechaliśmy do ośrodka "Jodełka" w Świętej Katarzynie, gdzie czekały na nas przygotowane pokoje i obiadokolacja.

14 maja 2024r. udaliśmy się na  wyprawę do Świętokrzyskiej Zagrody Kultury HARMONIA. Dzięki interaktywnej wystawie odbyliśmy niezwykłą podróż przez życie w XIX-wiecznej wsi świętokrzyskiej. Zapoznaliśmy się z jej ciekawą kulturą, tradycją i zwyczajami. Zwiedziliśmy także Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. Zobaczylismy warsztat kowalski, szewski, tkacki, garncarski, obróbki drewna oraz dom zielarki. 
Po południu, rozważając wydarzenia z Drogi Krzyżowej Pana Jezusa, weszliśmy na szczyt Łysej Góry. Tutaj.nawiedzlismy Sanktuarium Relikwii Świętego Krzyża oraz Kościół, Klasztor i Muzeum Misyjne Ojców Oblatów.
To kolejny, słoneczny i bogaty w estetyczne i duchowe przeżycia dzień naszej wycieczki
15 maja 2024r., w trzecim dniu naszej wycieczki, odwiedziliśmy Wąchock, a tutaj, pochodzący z przełomu XII i XIII wieku Klasztor Cystersów. Klasztor jest nie tylko wspaniałym pomnikiem historii i kultury, ale również zabytkiem klasy europejskiej. Naszą uwagę skupiło Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, grób Jana Piwnika „Ponurego”, klasztorne krużganki, romański kościół, kapitularz, karcer, wirydarz, refektarz oraz klasztorne ogrody.
Byliśmy też przy pomniku Sołtysa Wąchocka – postaci znanej wszystkim z dowcipów o Wąchocku.
Tego dnia wyruszyliśmy także Łysicę– najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m. Podziwialiśmy charakterystyczne dla Świętokrzyskiego Parku Narodowego gołoborza, czyli skalne rumowiska oraz lasy porośnięte głównie przez jodły i buki. Zdobycie Łysicy było dla nas wspaniałym osiągnięciem.


16 maja 2024r. rozpoczęliśmy zwiedzaniem Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Bogata kolekcja obejmuje ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości i meteorytów. Mogliśmy przyjrzeć się obróbce niektórych kamieni, a także zakupić wykonaną z nich biżuterię.
Potem udaliśmy się do położonego niedaleko Michniowa, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej. To szczególne miejsce jest symbolem męczeństwa, pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polskie wsie w czasie II wojny światowej oraz niemieckiej okupacji.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy było Skarżysko Kamienna, gdzie nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Powierzaliśmy Maryi nasze sprawy i dziękowaliśmy za Jej opiekę nad nami podczas wycieczki.
Chociaż wycieczka dobiega końca, to wszystkie piękne, estetyczne i duchowe przeżycia oraz miłe wspomnienia z Gór Świętokrzyskich zabieramy ze sobą. Poznaliśmy kolejne nowe miejsca i staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia.
Wspaniała przyjacielska atmosfera, pomoc i troska o siebie nawzajem, to zasługa nas Wszystkich 😊❤️👏

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *