Pracownie

Pracownie

  • Pracownia gospodarstwa domowego

Celem pracowni jest wyrobienie zaradności życiowej. Uczestnicy zdobywają umiejętności samoobsługi, samodzielności i czynności życia codziennego. Planują i przygotowują proste posiłki typu kanapki, sałatki, zapiekanki, ale też uczą się wykonywania bardziej złożonych potraw takich jak zupy, naleśniki czy ciasta. Uczą się obsługi sprzętu AGD, min. pralka, zmywarka, robot kuchenny, odkurzacz, suszarka.

Instruktor- S. Elżbieta Kondraciuk
  • Pracownia ogrodniczo-bukieciarska

Celem tej pracowni jest nauka rozróżniania, siania, sadzenia i pielęgnacji warzyw, ziół, kwiatów, drzew i krzewów. Uczestnicy tej pracowni dbają o rośliny wokół placówki i prowadzą ogród warzywny. Podczas pracy poznają narzędzia i środki ochrony niezbędne do pielęgnacji roślin od wysiewu aż do zbioru.Uczą się zbioru, konserwacji i przechowywania roślin, które służą do wykonywania stroików i bukietów. Powstają tutaj także inne prace promujące naszą placówkę.

Instruktor- P. Wiesława Jermacz
  • Pracownia multimedialna

W pracowni multimedialnej uczestnicy uczą się obsługi programów operacyjnych i użytkowych Windows 10, Microsoft Office,  Picasa,  i innych w miarę posiadanych uzdolnień. Ucząc się wykonywania pamiątkowych zdjęć, edytowania nagrywanych na kamerze cyfrowej treści czy korzystania z Internetu uczestnicy oswajają się z nowoczesną techniką, rozwijają spostrzegawczość i procesy logicznego myślenia. Zapoznają się też ze stylami pracy oraz dokumentacją niezbędną do zatrudnienia w przyszłości. Piszą CV, podanie, list motywacyjny. Prowadzą stronę internetową placówki oraz konto na portalu społecznościowym Facebook.

  • Pracownia rękodzieła artystycznego

W pracowni rękodzieła artystycznego rozwijana sprawność manualna oraz wyobraźnia. Wykonywane są tutaj stroiki świąteczne, okolicznościowe, obrazki, wyroby gipsowe oraz z gliny. Wykorzystuje się różne techniki z zakresu rękodzieła.

Instruktor- P. Izabela Suska
  • Pracownia stolarsko-techniczna

Celem pracowni jest nauczenie uczestników wykonywania prac w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych przy wykorzystaniu narzędzi ręcznych i elektronarzędzi. W pracowni uczestnicy wykonują skrzynki na kwiaty, ramki i podstawki do obrazów i figurek, ławki i stoły ogrodowe, budy dla psów i budki lęgowe dla ptaków. W pracowni została wykonana altanka, uczestnicy przygotowali materiały na podbitkę i strop w budynku gospodarczym. Wykonują drobne prace budowlane i naprawy.

Instruktor- P. Leszek Szymański
  • Pracownia artystyczna

Uczestnicy w tej pracowni zapoznają się z różnymi technikami artystycznymi. Powstają tu piękne dzieła takie jak rysunki, malowane obrazy, odlewy gipsowe, plecione koszyki,  wytwory z ceramiki (figurki, patery, doniczki…)

  • Pracownia krawiecko-hafciarska

Zadaniem pracowni krawiecko-hafciarskiej jest umożliwianie kształtowania i rozwijania zdolności uczestników w zakresie posługiwania się igłą, nożyczkami, maszyną do szycia, żelazkiem, szycia ręcznego i maszynowego oraz haftowania. Uczestnicy uczą się też skracania i naprawiania odzieży, przyszywania guzików. Szyją rzeczy na potrzeby Warsztatu, np. fartuszki kuchenne. Tu powstają też poduszeczki do igieł, poduszki, maskotki i inne.

Krystyna Truchel -instruktor
  • Pracownia poligraficzno-reklamowa

W zajęciach poligraficzno-reklamowych uczestnicy uczą się i poznają elementy pracy małej poligrafii poprzez obsługę kserokopiarki, drukarki, bindownicy, laminarki, obcinarki, plotera. Wykonują zaproszenia na imprezy okolicznościowe, identyfikatory, wizytówki foldery, karty okolicznościowe. Powstają tu też inne prace promujące naszą placówkę.

  • Psycholog

Pan psycholog służy radą i pomocą uczestnikom we wszystkich ich problemach natury psychicznej. Łagodzi i pomaga rozwiązywać konflikty. Organizuje i prowadzi zajęcia z zakresu asertywności i komunikacji interpersonalnej.

Psycholog- P. Hubert Chojnowski

  • Rehabilitacja

W sali rehabilitacyjnej prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja. Ustalana jest ona indywidualnie dla każdego z uczestników i ma na celu osiągnięcie i utrzymanie możliwie jak najlepszej kondycji fizycznej.

Rehabilitant- P. Anna Borzymowska