VI Przegląd Pieśni Patriotycznej „JESTEM POLAKIEM”
W środę 22 listopada 2017r, w GOK-u w Szumowie odbyła się już VI-ta edycja PPP „JESTEM POLAKIEM”.
Nasz Warsztat wraz z OSP w Srebrnej i GOK-iem byli głównymi organizatorami tej imprezy. W Przeglądzie wzięło udział 10 zespołów reprezentujących ośrodki dla osób z niepełnosprawnością: WTZ, szkoły specjalne, DPS, ŚDS, SOSW z terenu województwa podlaskiego.
Przybyłych gości: kapłanów, przedstawicieli lokalnych władz i urzędów oraz artystów i ich opiekunów, na początku spotkania powitała Siostra kierownik Agata Falkowska, a otwarcia Przeglądu tradycyjnie dokonał Pan Starosta Robert Rosiak. Widzowie wraz z artystami mieli okazję wyśpiewać m.in.” Szarą piechotę”, „Rotę”, „Serce w plecaku”, „Marsz strzelców”, „Biały krzyż”, Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, „Dziś idę walczyć mamo”,… Wystąpił również nasz chór parafialny „OKTAWA”. „Zefirek” zaśpiewał ku czci bł.Honorata- „wiernego Syna polskiego narodu” pieśń pt.”Raduj się nasza Ojczyzno” oraz piosenkę „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”. Nasza Sylwia wykonała solowy utwór pt.”Jedenasty listopada”. Za doświadczenie wspólnego pielęgnowania i budowania postawy patrioty i Polaka, dziękujemy wszystkim przybyłym gościom!
JESTEŚCIE NIEZAWODNI!
Serdecznie dziękujemy także sponsorom za materialne wsparcie tego wydarzenia. Do spotkania za rok!
DEBIUT NA PRZEGLĄDZIE PIOSENKI RELIGIJNEJ
W ŁOMŻY
16 listopada (w czwartek) 2017r, nasz zespół „ZEFIREK” wziął udział w XVI Przeglądzie Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej.
Organizatorem tego pięknego wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie „Pomocna Dłoń” w Łomży.
Nasz występ podczas tego Przeglądu był debiutem. Pośród występujących z różnym repertuarem 25 zespołów, nasze „Zefirki” zaprezentowały piosenkę pt. „List do Boga”.
Dziękujemy pięknie za zaproszenie i pięknie spędzony czas :)!
10 lecie i poświęcenie nowej części WTZ
W piątek 20 października 2017r w naszym Warsztacie odbyła się uroczystość 10- lecia oraz poświęcenia nowej części Warsztatu.
Świętowanie rozpoczęliśmy dziękczynieniem- Eucharystią, której przewodniczył bp Janusz Stepnowski- ordynariusz diecezji łomżyńskiej oraz kapłani diecezji łomżyńskiej i białostockiej.
Przybyło wielu przedstawicieli władz województwa podlaskiego, powiatu zambrowskiego, gminy Szumowo i Rutki, lokalnych władz samorządowych, PCPRu, PFRON, ośrodków wspierających osoby z niepełnosprawnością, prywatnych ofiarodawców, władz zakonnych Sióstr Służek oraz najbliżsi naszych Uczestników. Słowa powitania przybyłych gości, na początku Mszy św., skierowała Siostra kierownik- Agata Falkowska. W homilii, bp Janusz mówił o tym, że osoby pracujące w ośrodku są dla podopiecznych „siostrami i w pewnym sensie matkami…”
Dalej homileta podkreślał, że „…nam, którzy otrzymaliśmy o 1/100 talentów więcej, los naszego brata, czy naszej siostry nie może być obojętny. Musimy starać się, aby im umożliwić to godne życie, bo oni też, jak każdy z nas jest obrazem Boga Wszechmogącego, Boga, który miłuje i wyciąga do drugiego człowieka swoją dłoń.(…) Człowiek przedstawia dla Boga ogromną wartość, bo człowiek nosi w sobie obraz samego Stworzyciela”.
Przed błogosławieństwem ksiądz biskup dokonał poświęcenia nowych pomieszczeń Warsztatu (świetlicy i dwóch pracowni). Kolejnym punktem programu była „podróż” przez (już prawie) 11 lat historii Warsztatu, w którą zabrała gości Siostra Kierownik. Następnie nasza grupa teatralna „Zefirek” ubogaciła wszystkich przedstawieniem pt.” Największy dar”.
Świętowanie zakończyło się ucztowaniem przy „bufecie szwedzkim” oraz radosnymi spotkaniami i rozmowami.
WARMIA I MAZURY…
Uczniowie do szkoły, a my na wycieczkę…
Pierwszy tydzień września (od 4 do 8) 2017r Uczestnicy naszego WTZ wraz z opiekunami poznawali tereny Warmii i Mazur.
W poniedziałek nawiedziliśmy pola grunwaldzkie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Parku Etnograficznym w Olsztynku. Eucharystia, obiadokolacja i pierwszy nocleg mieliśmy zapewnione w Gietrzwałdzie. Wtorek minął na zwiedzaniu Fromborka (Wzgórze Katedralne z Archikatedrą Wniebowzięcia NMP i Muzeum Mikołaja Kopernika) oraz Elbląga- Stare Miasto z Katedrą św. Mikołaja.
Po powrocie do Gietrzwałdu br.Wojciech (z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich) opowiedział nam historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Pięknie się złożyło, bo właśnie w tym roku świętujemy 140 rocznicę tych Objawień. Po obiadokolacji udaliśmy się do Źródełka, które przed 140-stu laty pobłogosławiła Maryja, by ludzie chorzy, którzy skosztują wody czy obmyją chore miejsca, doznawali uzdrowienia. Do Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce przybyliśmy w środę. Podziwialiśmy piękno Bazyliki i wysłuchaliśmy kilku pięknych utworów w prezentacji organowej. Kolejnym punktem i wspomnieniem historii był Wilczy Szaniec- ruiny wojennej kwatery Hitlera w Gierłoży. W Giżycku mieliśmy rejs statkiem „Bełdany” po jeziorze Niegocin, a po nim nawiedziliśmy Wzgórze św. Brunona. Na obiadokolację i nocleg dotarliśmy w wieczornych godzinach do miejscowości Szeligi.
W deszczowej aurze, w czwartek mieliśmy prawie dwugodzinną przejażdżkę „muzealną” kolejką wąskotorową. Z „zawrotną” prędkością 20 km/h przemierzyliśmy trasę Ełk- Sypitki- Ełk, a w Bartoszach modlitewnie nawiedziliśmy cmentarz żołnierzy niemieckich, katedrę św. Wojciecha oraz Muzeum Jeziora. Ostatni wieczór minął radośnie i szybko, a to za sprawą bardzo udanej dyskoteki :).
Piątek i pożegnanie z Mazurami…najpierw Ogródek i Muzeum Michała Kajki. Po krótkim spacerku promenadą nad Jeziorem Ełckim udaliśmy się do Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na Eucharystię. Spacerem po parku Kopernika, między planetami zakończyliśmy podbój terenów Warmii i Mazur. Dzięki profesjonalnym opowieściom naszego przewodnika Pana Andrzeja Bobrowicza, który towarzyszył nam cały czas, bardzo jesteśmy ubogaceni i zauroczeni pięknem naszej Polski.
Dziękujemy sobie wzajemnie, organizatorom, wszystkim spotkanym ludziom i Panu Bogu (nade wszystko) za bezpieczny i naprawdę dobrze przeżyty czas! Czas szybciutko ucieka i wkrótce (bo już tylko za około rok) kolejna wycieczka ;-)… kto się pisze?
Spotkanie przy ognisku z Uczestnikami ŚDS
w Zambrowie
Dnia 29 sierpnia ( we wtorek) 2017r w naszym Warsztacie gościliśmy Uczestników ŚDS w Zambrowie wraz z Opiekunami. Już na tradycyjne spotkanie, w tym roku przybyło do nas czternastu Uczestników.
Zabawa w kalambury ukazała ogromne możliwości i pomysłowość w przedstawianiu i odgadywaniu przez Uczestników przygotowanych haseł i zagadnień. Pieczenie kiełbasek, dyskoteka, zabawy sportowe wypełniły resztę czasu wspólnie spędzonego. Na zakończenie padły obietnice kolejnych spotkań naszych Ośrodków.
Teraz my odwiedzimy Zambrów 😉
Dzień Godności w Długoborzu
W środę 10 maja 2017r, nasz Warsztat brał udział w obchodach II Powiatowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało zorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Długoborzu i Środowiskowy Dom Samopomocy z Zambrowa. Każdy Ośrodek miał możliwość zaprezentowania się. My zaprezentowaliśmy przedstawienie pt.: „Największy dar”. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkurencjach sportowych, spotkać się z policją, pod okiem strażaków poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, skorzystać z masażu (na specjalnym fotelu), zważyć się i zmierzyć wzrost w kąciku zdrowia, skorzystać z dogoterapii, zrobić sobie zwariowane zdjęcie w foto budce i oczywiście wytańczyć się na dyskotece.
Atrakcji sporo…każdy znalazł coś dla siebie…zmęczeni, ale z radością wracaliśmy do domu.
Organizatorom pięknie dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję: do spotkania za rok :)!
„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ AKTOREM”
27 kwietnia 2017r Zespół „Zefirek” reprezentował nasz Warsztat na XV Podlaskim Przeglądzie Grup Teatralnych Szkolnictwa Specjalnego „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ AKTOREM” w Białymstoku.
Sylwia i Ania otrzymały wyróżnienia za odtwarzane przez siebie role. Cieszymy się bardzo i gratulujemy wszystkim aktorkom i całemu Zespołowi ;)!
Wielkanocne śniadanie
Wielki Czwartek bezpośrednio rozpoczyna czas Wielkanocnych obchodów. W klimat tego czasu wprowadzili nas nasi Uczestnicy przedstawiając scenkę w formie gry cieni, opowiadającą o wydarzeniach Paschalnych na podstawie Ewangelii.
Następnie w świetlicy Siostra Kierownik złożyła wszystkim życzenia i w radości zasiedliśmy do wielkanocnego posiłku. Jajeczka, tradycyjny żurek z białą kiełbaską, kanapki i ciasto po brzegi wypełniły nasze żołądki.
Na zakończenie każdy otrzymał mały, świąteczny upominek.
Hej cyganie…
…ależ się dzisiaj działo!!! Jak co roku ostatniego dnia karnawału z naszego Warsztatu wyruszył Cygański Tabor, aby- w tym roku wyjątkowo- „nie na drapane”, ale rozdawać…i to nie byle co!!! Każdy dzisiaj kto się z nami spotkał otrzymał profesjonalnie odlaną sztabkę złota Amber Gold!?- jako rekompensatę za zaciągnięty kredyt…
Towarzyszył nam również gen. W.Jaruzelski z małżonką, córką i wnukiem oraz inni?
Serdecznie dziękujemy Wszystkim spotkanym i odwiedzonym, otwartym i szczodrze nas obdarowującym ludziom- nie tylko w dniu dzisiejszym….!?
Nie ma jak w Szumowie!
Całemu Taborowi wraz Ks. Markiem Ulatowskim, który uświetniał nasze cyganowanie grą na akordeonie, serdecznie dziękujemy i zbieramy siły na przyszły rok- bo przecież tradycja musi być podtrzymywana i wszyscy na nas czekają ;)!